AboutAli Kanıbelli, 19 Aralık 1990’da İstanbul’da doğdu. Geçmişten günümüze hala yelken ve doğayla yakından ilgilenen Kanıbelli beceri, konsantrasyon, yön bilgisi, pratiklik gibi birçok disiplini öğrenirken, seyir esnasında ekip çalışmasının ve yol katetme hissiyatını belgeleme sorumluluğunu benimseyerek ilk kısa belgesellerini çekmeye başladı. 

Lisansını Sabancı Üniversitesi'nde VCD üzerine tamamladıktan sonra yüksek lisansı Barselona’da Marketing üzerine yaptı. Üniversite yıllarında fotoğraf makinesi ile fazlasıyla haşır neşir olurken, dönemin hızlı yaşam problemi içerisinde yavaşlama, sindirme ve sabrı öğrendi. Farklı disiplinleri harmanlayan Kanıbelli, bu disiplinleri “one man army” diye tanımladığı potansiyel geleceğin işine dönüştürdü. Film yapım sürecinin başından sonuna kadar tüm detaylarıyla kendisi ilgilenerek, bir çok kişinin yapabileceği işi bölünmeden, daha az insan kullanarak daha hızlı ve tasarruflu halde bitirebildiğini farketti. 

Aktif olarak yönetmen MU Tunç ile yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği birçok projenin haricinde, yakında ekranlarda olacak olan, görüntü yönetmenliğini yaptığı Nükhet Duru belgeseli ile son 2 yıldır ilgileniyorlar. Temel motivasyonu; toplumun gelişimindeki tarihsel olaylara tanıklık ederken her daim kayıt altına alarak gelecek nesillere bilgiyi projekte etmek ve iz bırakmak.


Istanbul based freelance filmmaker and cinematographer. 

alikanibelli@gmail.com

+905337339925

@alikanibelli